Menu Zamknij

DZIAŁANIA TEATRALNE

Święto Szkoły 2021 – w tym roku nasze liceum obchodziło 121 lat istnienia! To piękna i długa historia…

Akademię zorganizowaną w dniu 18 października uświetnili swoją obecnością: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Pan Marcin  Bazylak, Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Pani Bożena Borowiec oraz Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Pan Grzegorz Jaszczura. Techniczne aspekty uroczystości przygotowała klasa 3c, a konferansjerkę prowadzili przedstawiciele SKT Adamantem: Eliza Bekus i Wiktor Sankowski.  

Dzień Edukacji Narodowej w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia

Dzień Edukacji Narodowej w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia. Wielkim zaszczytem i przyjemnością dla przedstawicieli Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem było prowadzenie konferansjerki w czasie Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się 14 października 2021 r. w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. SKT Adamantem reprezentowali Amelia Lemańska i Kacper Szymankiewicz.  
Foto: Piotr Sobierajski
Zdjęcia ze strony: 

W niedzielę 26 września 2021 roku Szkolne Koło Teatralne Adamantem w ramach Festiwalu Empatii zaprezentowało etiudę teatralną pt. „Zobaczyć niewidzialne. Niezależne życie osób niewidomych”.
Etiuda inspirowana była materiałami stworzonymi przez warszawski VIP Team (ang. visual impairment person – osoba z niepełnosprawnością wzroku). Twórcy VIP Team – Monika Dubiel i Mikołaj Jabłoński na swoim kanale na TikTok-u opowiadają o życiu osób niewidomych, a naszym licealistom imponują optymizmem, otwartością na świat i umiejętnością pokonywania codziennych problemów. Występ miał miejsce w Fabryce Pełnej Życia. VIP Team pozdrawiamy serdecznie ze szkolnej ławy i dziękujemy za udostępnienie nam materiałów własnych.

Filmowa adaptacja prozy poetyckiej autorstwa Mamy naszego ucznia

W czerwcu bieżącego roku szkolnego Koło Teatralne Adamantem przygotowało filmową adaptację utworu pani Joanny Storczewskiej-Segiety – Mamy jednego z naszych uczniów.
Pani Joanna Storczewska-Segieta debiutowała na łamach prasy w 2005 roku. Opowiadania drukowała w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym „Śląsk”, „Dekadzie Literackiej”, „Raptularzu Kulturalnym”, Świadectwie”. Była wielokrotną laureatką konkursów literackich.
Bardzo dziękujemy Mamie naszego ucznia za wyrażenie zgody na adaptację utworu i życzymy dalszych sukcesów, a Państwa zapraszamy do obejrzenia tego krótkiego filmu.
https://drive.google.com/file/d/1ePXKh63WhUkNMh8mjmQFRiNyWch4x5Oi/view?usp=sharing
Od Autorki
Piszę pod wrażeniem adaptacji „Szczura”. Wspaniałe! Opowiadanie sprzed prawie dwudziestu lat dzięki Adamantem okazuje się być nadal aktualne. Jestem wzruszona i zachwycona pomysłem, grą aktorską, współpracą między Opiekunem koła a uczniami. To dla mnie zaszczyt dołożyć cegiełkę do artystycznych działań znakomitej grupy teatralnej. Dziękuję Opiekunowi za to wyróżnienie! Dziękuję Julii za podjęcie się reżyserii prozy poetyckiej, w której najczęściej tylko autor wie, co ma na myśli i że tak trafnie pokazała, że w każdym życiu znajdzie się odrobina piękna, nawet w tym podłym. Kacprowi za rolę Szczura bez twarzy i w dwóch różnych butach – tu każdy szczegół gra swoją rolę. Wszystkim Aktorom, którzy wspaniale wyeksponowali szczurze świata widzenie. Zmagania montażysty doceniałam na bieżąco.

Mam nadzieję podziękować osobiście Opiekunowi SKT Adamantem i Aktorom w przyszłym roku szkolnym, byle tylko naszej normalności znów nie zdominowały warunki pandemiczne.

Życzę dużo dobrego, wielu fantastycznych pomysłów reżyserskich, a na najbliższy czas – dobrze wykorzystanego odpoczynku!

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Storczewska-Segieta

I znów nagrodzona. Amelia Lemańska (uczennica klasy 2i, uczestniczka Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem) zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej. Impreza organizowana była przez Młodzieżowy Dom Kultury w Mysłowicach. Uczestniczyło w niej 50 zespołów, między innymi z Kielc, Legnicy, Żywca, Mikołowa, Gliwic, Jaworzna. Gratulacje dla Amelki!

Złote myśli przed maturą

Dziękujemy panu Tomaszowi Olbratowskiemu za wyrażenie zgody na wykorzystanie przez nas fragmentów felietonów w programie artystycznym!


https://drive.google.com/file/d/1b–d58977i1Fg-SLVsLgMi1Lxghxdey8/view?usp=sharing

Sukces na scenie młodych

Amelia Lemańska ( z kl. 2i oraz Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem) zdobyła I miejsce w I Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Poezjo, trwaj wiecznie”. Na konkurs wpłynęło w sumie 270 zgłoszeń. Organizatorami konkursu były: Gmina i Miasto Koziegłowy, Stowarzyszenie dla Pińczyc oraz Szkoła Podstawowa w Pińczycach. W naszym kole teatralnym uczennica działa bardzo prężnie; to wielki głos, charyzmatyczna osobowość i urodzona artystka. Amelka, brawo Ty!

Wiktor Sankowski (uczeń kl. 2b, uczestnik Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem) w etapie półfinałowym VII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” zdobył wyróżnienie. Gratulacje dla Wiktora! Warto przypomnieć, że podstawę do ogłoszenia konkursu stanowi Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück. Organizatorem Konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück oraz Miasto Ruda Śląska, a Organizatorów wspierają: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Polski Związek b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W skład jury wchodziły następujące osoby: pani Maria Lorens – pomysłodawczyni konkursu, wieloletni pedagog i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej, córka Katarzyny Kawurek-Matei – więźniarki FKL Ravensbrück, pani Zdzisława Waniek – wieloletni pedagog i pracownik Śląskiego Kuratorium Oświaty w Gliwicach, członek jury konkursu od początku jego istnienia oraz pani Ewelina Małachowska – historyk, pracownik OBEN IPN w Katowicach, organizator konkursu z ramienia IPN.

Sukces teatralny na szczeblu ogólnopolskim Kacper Szymankiewicz (z kl. 2d, uczestnik Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem) w zorganizowanym w Krakowie Ogólnopolskim Konkursie na Lalkę Teatralną zdobył wyróżnienie. Na konkurs wpłynęło 135 prac, które oceniło jury w składzie: pani dr Julia Kluzowicz – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, pedagog teatru, kurator projektów teatralnych, pani Krystyna Małecka – instruktor i reżyser teatrów lalkowych, pedagog teatru i pani Natalia Nowicka-Jasińska – absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Plastycznych, pedagog. Organizator: Domowy Teatr Lalek w ramach projektu stypendialnego „Kultura w sieci”. Wielkie gratulacje dla Kacpra, który jest prawdziwym aktorskim filarem koła teatralnego, a tym razem ujawnił talent plastyczny konstruktora lalek.

[Kacper (1).jpg] (https://lukasinskipl-my.sharepoint.com/personal/epawik_lukasinskipl_onmicrosoft_com/Documents/Pliki z czatów w aplikacji Microsoft Teams/Kacper (1).jpg)

W marcu bieżącego roku młodzież z SKT Adamantem zapoznała się ze specyfiką teatru forum – formą interaktywną i zaangażowaną społecznie, znaną w Polsce i na świecie, choć może nieco mniej rozpropagowaną w naszym regionie niż inne formy. Doskonałą ilustracją teoretycznych założeń metod tego teatru był dla nas spektakl pt. „Okruchy” w reżyserii Diany Karamon zagrany przez Zespół Odstawienia Sztuki z Warszawy, czyli grupę terapeutów i pacjentów. Pozdrawiamy panią reżyser i twórców przedstawienia.

Dialogi o teatrze
Który etap przygotowań do spektaklu jest dla pani najciekawszy? Czy po odegraniu jakiejś roli w spektaklu przenosi pani nieświadomie zachowanie postaci na życie prywatne? Jaka jest pani ulubiona dotychczasowa rola? Na te i inne pytania odpowiadała pani Joanna Rząp – aktorka Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie w czasie spotkania z młodzieżą ze Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem. Pani Rząp przybliżyła uczniom techniki lalkowe, ilustrując fascynującą opowieść animacją sycylijki, tintamareski, kukły i innych lalek wykonanych w teatralnej pracowni. Opowieści naszego gościa były świadectwem wielkiej wiedzy i doświadczenia oraz wyjątkowego zamiłowania do wykonywanego zawodu. Dziękujemy za spotkanie z nami.

Muzyczne wykonanie poezji Wisławy Szymborskiej nagrodzone!

Filip Bański (uczeń klasy 2c należący do Szkolnego Koła Teatralnego ADAMANTEM) zdobył II miejsce w VII Konkursie Poezji Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję” dla uczniów szkół średnich z województwa śląskiego i małopolskiego. Filip reprezentował naszą szkołę w kategorii poezja śpiewana, a podkreślić należy, że muzykę do tego utworu skomponował samodzielnie. Do konkursu przystąpiło 69 wykonawców.
Wielkie gratulacje dla Filipa!
Poniżej prezentujemy filmik z występem wokalnym naszego ucznia.
https://youtu.be/x6w9YxhTQFg

Szkolne Koło Teatralne Adamantem uczy się z Maciejem Jabłońskim! Pan Maciej Jabłoński – lektor, prezenter sportowy TVP, trener emisji głosu i wystąpień publicznych, wykładowca Akademii Telewizyjnej TVP był naszym wyjątkowym wirtualnym gościem na ostatnich zajęciach. Wraz z Mistrzem m.in. uczyliśmy się głosowej interpretacji tekstu, ćwiczyliśmy dykcję i stawaliśmy w szranki z logołamkami. Panu Maciejowi Jabłońskiemu dziękujemy za wszystkie udostępnione nam materiały filmowe, ciepłe słowa i pamięć o nas. A oto filmik dla nas od pana Macieja Jabłońskiego!

W teatrze

SKT Adamentem nie tylko podejmuje różne działania teatralne, ale także zapoznaje się z osiągnięciami scen zawodowych. Tym razem przyjrzeliśmy się repertuarowi Wrocławskiego Teatru Lalek. Zajęcia wypełniła nam dyskusja na temat stosowanej tu profesjonalnej scenografii, wysokiego poziomu gry aktorskiej i procesu przygotowania spektaklu.

Życzenia dla Pana Dariusza

Panu Dariuszowi Niebudkowi za życzenia dla SKT ADAMANTEM odwdzięczamy się tym samym!

Mapety ze skarpety

Mapety ze skarpety
W listopadzie 2020 r. na zajęciach SKT Adamantem na warsztat poszła lalka pyskówka (typu „muppet”). Praca z lalką obejmowała trzy systemy ruchowe: kłapanie, mimikę i malowanie ruchem melodii zdania. Z samodzielnie przygotowanych lalek (na zdjęciach kilka z nich) wkrótce zbudujemy małą formę sceniczną.

Szkolne Koło Teatralne Adamantem w działaniu


Listopad 2020, nauka na platformie Teams, a SKT działa radośnie bez wychodzenia z domu! Głód teatru mamy spory i choć nie możemy spotkać na scenie, to ćwiczymy intensywnie w przestrzeni internetowej. W ten sposób możemy w jakimś sensie tworzyć razem!

Jesienna rozgrzewka

Zobacz film TUTAJ!


Niespodzianka na zakończenie roku szkolnego 2019/2020

dla uczniów z Koła Teatralnego Adamantem z Łukasiaka oraz młodzieży z innych szkół, która wraz z nami pracowała nad spektaklem „Pomimo wszystko. W nagraniu wystąpił pan Dariusz Niebudek – aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie.
 
Zobacz film TUTAJ!

SZKOLNE KOŁO TEATRALNE W ŁUKASIAKU WCIĄŻ DZIAŁA🎭

Czy jest możliwe przygotowanie przez młodzież spektaklu teatralnego w sytuacji, kiedy wszyscy pozostają w swoich domach? Musimy to sprawdzić. Szkolne Koło Teatralne Adamantem z Łukasiaka działa na platformie e-learning. Tym razem pracujemy nad repertuarem komediowym. Trzymajcie za nas kciuki!

Zwiastun spektaklu „Pomimo wszystko”

Przedstawiamy zwiastun spektaklu „Pomimo wszystko”, który został przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne ADAMANTEM.

https://www.facebook.com/LukasiakDG/videos/2760022457561696/

Przygotowania do spektaklu „Pomimo wszystko” SKT Adamantem i PKZ

Cover Studio Joanna i Zbigniew Lemańscy Będzin SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

„Pomimo wszystko” – spektakl Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem  

Już wkrótce – 11 marca 2020 roku o godzinie 12.00 w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się inscenizacja nowej propozycji teatralnej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Współorganizatorem przedstawienia jest Pałac Kultury Zagłębia. Spektakl minimalistyczny w zakresie scenografii wzbogaci plastyka metafory teatralnej oraz muzyka na żywo w wykonaniu młodzieży.   


Obsada: Amelia Lemańska, Kacper Szymankiewicz, Nikola Bil, Matylda Adamczyk, Zuzanna Komoniewska, Katarzyna Szczepańska, Zuzanna Duraj, Julia Łasak, Gabriela Foksa, Julia Zatorska, Kalina Góra, Filip Bański, Paulina Łyczek, Krystian Parada, Zuzanna Junak, Marta Bąk, Klara Ziętek, Anita Buźniak
Gościnnie wystąpią: Zuzanna Rząp, Krzysztof Pawik
Udźwiękowienie: Jakub Cieplak
Projekcje: Marcel Segieta   

Scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik – opiekun SKT Adamantem
Autor malowidła zamieszczonego na plakacie: Bogdan Kawula

Podziękowanie
Serdecznie dziękujemy Panu Bogdanowi Kawuli za wyrażenie zgody na wykorzystanie obrazu „Dziewczyna na huśtawce” jako tła plakatu promującego nasze przedstawienie pt. „Pomimo wszystko”.  Życzymy Panu, aby otaczająca Pana rzeczywistość stawała się nieustannym źródłem inspiracji artystycznej oraz aby Pana prace plastyczne były natchnieniem dla innych twórców.      

MONODRAM MIMA

17 grudnia młodzież naszej szkoły obejrzała spektakl pt. „Przyszłość?” w wykonaniu mima – pana Piotra Ślęzaka z krakowskiego zespołu ALPMIM Interwencja Artystyczna. Przedstawienie oparte na wątkach autobiograficznych miało charakter profilaktyczny, współorganizatorem wydarzenia był Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Zdjęcie ze strony:
http://www.alpmim.pl/galeria/

BAJKOWE MIKOŁAJKI W PKZ

W sobotę 7 grudnia 2019 r. członkowie Koła Teatralnego naszego liceum pod opieką pani Ewy Pawik poprzez czytanie bajek najmłodszym słuchaczom przyłączyli się do organizacji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

SPOTKANIE Z AKTOREM

W sobotę 7 grudnia 2019 r. przedstawiciele Koła Teatralnego naszego liceum i Teatru Młodzieżowego PKZ uczestniczyli w krótkim spotkaniu z panem Łukaszem Prackim z krakowskiego Teatru Bez Rzędów. Co to za teatr? Teatr bez „desek”, bez dyrektora, bez dziury w całym, bez marnych aktorów i brzydkich aktorek, bez angażów choć z zaangażowaniem, bez braku fantazji, bez przesady (info ze strony teatru). Spotkanie odbyło się w Pałacu Kultury Zagłębia.

SZTUKA W ŁUKASIAKU

Wieczorem 8 listopada 2019 r. odbył się w I LO w Dąbrowie Górniczej wernisaż prac plastycznych oraz pisemnych uczniów. W ramach wydarzenia Koło Teatralne pod opieką pani Ewy Pawik zaprezentowało miniaturę pantomimiczną pt. „Horda”.  

WYSTĘP W RAMACH FESTIWALU EMPATII

W dniu 28 września 2019 r. Koło Teatralne I LO zaprezentowało na scenie zewnętrznej w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej miniaturę pantomimiczną pt. „Horda”. Narracja ruchowa przedstawienia tworzyła pewien rodzaj paraboli o złożoności natury człowieka. Termin „empatia” ma przecież wiele definicji, a jedna z pierwszych – grecka (empatheia) oznaczała cierpienie. W założeniach twórców występ to swoiste memento. Obsada: Kinga Czaja, Amelia Lemańska, Julia Łasak, Jakub Zasadzień. Opiekun Koła Teatralnego: Ewa Pawik. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie do udziału w festiwalu, Pracownikom Pałacu Kultury Zagłębia – za okazaną pomoc, a Widzom – za wyrazy sympatii i piękne kwiaty.

NASZ PROJEKT W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

W 2019 roku nasz projekt „Dąbrowa młodzieży. Dąbrowa teatrów” zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego przeszedł pozytywnie weryfikację merytoryczną i został dopuszczony do głosowania jako jedna z 14 propozycji w mieście. Projekt zakładał m.in. współpracę naszej szkoły z Akademią Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu oraz Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Promowaliśmy nasz projekt m. in. w czasie Festiwalu Ludzi Aktywnych w Parku Hallera w dniu 14 września. Opiekunem młodzieży była mgr Ewa Pawik. Osobom, z którymi mieliśmy możliwość wówczas porozmawiać, serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, zainteresowanie i wszystkie miłe słowa.