Menu Zamknij

ARCHIWUM

Spektakl na podstawie scenariusza naszego ucznia:

W warszawskim Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów odbył się spektakl na podstawie scenariusza naszego ucznia Michała Matyszkiewicza „Kubek powstańca”. Michał za scenariusz został uhonorowany złotą statuetką „Złotego Giętkiego Pióra” w konkursie herbertowskim.

Reżyserem spektaklu był Grzegorz Jach, który dołożył wszelkich starań, aby zrealizować spektakl według zamysłu Michała. Dwie z pięciu głównych ról zagrali zawodowi aktorzy. Znany m.in. z „Pierścionka z orłem w koronie”, „Sary”, „Psów” Witold Bieliński – w roli powstańca i Tomasz Bieliński w roli przechodzącego przemianę ojca rodziny.

Słuchowisko w wykonaniu naszych licealistów:

Nasze liceum zaangażowało się w projekt realizowany przez Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej dotyczący przybliżenia legend Zagłębia Dąbrowskiego społeczności lokalnej w formie słuchowiska. 12.06.2019r. młodzież należąca do Koła Teatralnego miała możliwość uczestnictwa w nagraniach tychże legend w profesjonalnym studiu nagraniowym. Licealiści stanęli przed trudnym i nieznanym im do tej pory wyzwaniem polegającym na umiejętności oddania emocji za pomocą odpowiednio modulowanego głosu. Pomimo dużych wymagań świetnie zaprezentowali się w dźwiękowym teatrze wyobraźni i tym samym przyczynili się do popularyzacji historii naszego regionu w tak oryginalnej formie.

Kolejne przedstawienie koła teatralnego:

Już kolejny raz aktorzy z naszego koła teatralnego zaprezentowali cieszące się popularnością przedstawienie “Śluby panieńskie”. Tym razem odbyło się ono w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, a widzami byli uczniowie Szkół Podstawowych nr 13 i nr 29.

Przedstawienia koła teatralnego:

W dniu 13.12.2018r., 14.12.2018r. i 18.12.2018r. grupa młodzieży naszego liceum, która uczestniczy w zajęciach Koła Teatralnego,wystawiła w Dziennym Domu „Senior-Wigor”, Domu Dziecka w Sarnowie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 8 w Strzemieszycach, z którą współpracujemy od wielu lat, przedstawienie teatralne pt. „Śluby z Szopą” na podstawie adaptacji „Ślubów panieńskich” A. Fredry . Występy prezentowane były zarówno dla seniorów, jak dla młodzieży gimnazjalnej. Ponadto w Domu Dziecka nasza młodzież zaprezentowała dla najmłodszej widowni bajkę „Jaś i Małgosia”. Młodzi aktorzy włożyli batdzi dużo pracy w organizację obu sztuk. Dowodem na to, że przedstawienia się podobały, były gromkie brawa ze strony widowni. Wielka w tym zasługa uczniów naszej szkoły, którzy grali znakomicie i z wielkim zaangażowaniem oraz nawiązali świetny kontakt ze zgromadzoną publicznością.

Z KRONIKI KOŁA TEATRALNEGO

Historia Koła Teatralnego sięga 2010 roku. Zostało ono założone przez Panią Małgorzatę Wiśniewską oraz Panią Monikę Antosik i prężnie działało przy bibliotece szkolnej.

W ramach zajęć teatralnych uczniowie wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę z zakresu teatrologii: tworzyli autorskie scenariusze, przygotowywali inscenizacje, opracowywali i wykonywali scenografię oraz rekwizyty, dobierali oraz projektowali kostiumy, wykonywali podkłady muzyczne. Współpracowali także z lokalnymi animatorami życia kulturalnego. Konfrontowali swoje umiejętności poprzez udział w przeglądach teatralnych i konkursach. Do tej pory przygotowali następujące przedstawienia: „Calineczka”, „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, „Poskromienie złośnicy”, „Zapach sceny”, „Jaś i Małgosia”,
scenki kabaretowe: „Zemsta”, „Romeo i Julia”, montaż słowno – muzyczny „Życie kocham Cię nad życie…”.

Swoje umiejętności aktorskie młodzież prezentowała nie tylko w szkole, ale również w poszczególnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, Miejskim Domu Kultury w Kazimierzu Górniczym oraz okolicznych przedszkolach (przedstawienia dla dzieci i młodzieży). Ponadto uczniowie Koła Teatralnego włączali się w ogólnopolskie akcje np.: „Cała Polska czyta dzieciom”.

PODZIĘKOWANIA DLA KOŁA TEATRALNEGO:

Skip to content