Menu Zamknij

Akademia przedsiębiorczości

ROK SZKOLNY 2020/2021

Drodzy Uczniowie Łukasiaka!

Ten rok szkolny rozpoczął się wielką niewiadomą , mianowicie ile czasu będzie nam dane spędzić razem w szkole. Niestety pandemia  nie dała za wygraną  , wprost przeciwnie. Znowu kontynuujemy naukę online.

Jeszcze w ostatniej chwili , 27 października,  odbył się w Bibliotece Miejskiej konkurs projektów firm , nad którymi uczniowie zaczęli pracować w poprzednim roku szkolnym 2019/2020  w ramach projektu Fabryka Kreatywnego Biznesu . Już w zacnym ale skromniejszym gronie , z powodu pandemii , zaprezentowali  w Bibliotece Miejskiej swoje projekty firm, których  działalność mogłaby być zlokalizowana na terenie Fabryki Kreatywnego Biznesu. Ostatecznie :

III miejsce zajęła grupa: M.Orczyk, J.Lewicki i M.Wroński ( projekt Salon Gier VR  „Pixel” i na posterunku dzielna, Ewa Nieżurawska ( Projekt –Klub taneczny SoundOn) z IV miejscem .

Gratulujemy Im serdecznie za trud i zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów.

Projekt „Uczelnie szkołom- o finansach NBP . Finansowy Parasol Ochronny” rozpoczęty w ubiegłym roku szkolnym, kontynuowany był już tylko online.  Niestety z powodu pandemii nie odbyła się wizyta studyjna   na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie  oraz wyjazd do Katowic do Narodowego Banku Polskiego . Po serii  ciekawych warsztatów z wykładowcami, chętni uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy  , który polegał na napisaniu przez uczniów pracy zawierającej zasady funkcjonowania pieniądza, roli NBP w kształtowaniu polityki pieniężnej i fiskalnej itd.

Na pochwałę zasługuje uczeń Maksymilian Waśko IIG, który był w czasie tych spotkań bardzo aktywny, wykazywał się zainteresowaniem oraz wiedzą wykraczającą poza zakres podstawowy. Brawo!

Prace trzech uczniów  oceniła w dniu 16.11.2020r.  Komisja szkolna  w osobach : P.A.Dul, P.B.Federowicz i P.K.Orzeł i ostatecznie przyznała I miejsce dla Julity Kwiatkowskiej, II miejsce przyznano Julii Zarzyckiej a III Maksowi Waśko. Wszystkie  prace były napisane na bardzo dobrym poziomie.

Jako  nagrodę Julita Kwiatkowska  otrzymała nagrodę rzeczową w postaci laptopa ufundowanego przez NBP ,natomiast pozostali uczniowie ciekawe gadżety.

ROK SZKOLNY  2019/2020

Również w roku szkolnym  2019/2020  miały miejsce wydarzenia związane z przedsiębiorczością .

Uczeń Jakub Szuliński wziął udział w II etapie Olimpiady Przedsiębiorczości, wprawdzie nie udało mu się dostać dalej , ale Kuba nie zrezygnował ze swoich zainteresowań i kontynuuje obecnie naukę na Wydziale Ekonomii na UJ.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie poinformowani zostali o kolejnej edycji Dnia Przedsiębiorczości, o zasadach uczestnictwa ,  rozdane zostały  karty dla konsultantów, rodziców oraz wybranych firm .  Niestety ostatecznie projekt,  nie był kontynuowany z powodu wybuchu pandemii.

Mamy nadzieję , że uczniowie w niedalekiej przyszłości znowu skorzystają z odwiedzenia wybranych przedsiębiorstw oraz firm i będą mogli przekonać się, czy ich wyobrażenia o wybranym zawodzie są zgodne z rzeczywistością.

W tym roku szkolnym rozpoczął się również projekt „Uczelnie szkołom- o finansach NBP. Finansowy Parasol Ochronny” realizowany w ramach środków NBP we współpracy z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. Projekt został rozpoczęty, odbyło się kilka zajęć warsztatowych , spotkań w wykładowcami.

Do projektu zgłosiło się 15 uczniów z klasy IG.

Projekt będzie kontynuowany od nowego roku szkolnego , na jego  przebieg niestety również wpłynęła pandemia.

W roku szkolnym 2019/2020 odbywał się również projekt :

Fabryka Kreatywnego Biznesu”, który od początku swoich edycji ,ma zachęcić młodzież do rozwijania twórczego potencjału, kreowania postaw przedsiębiorczych, współdziałania w grupie, a także zdobywania nowych doświadczeń. Organizowane w ramach przedsięwzięcia warsztaty, wykłady i konsultacje przygotowują  uczestników do stworzenia projektu firmy, której działalność mogłaby być zlokalizowana na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.

Do projektu zgłosiły się dwie drużyny 3-osobowe , do których należą Marta Orczyk, Jacek Lewicki, Michał Wroński, Ewa Nieżurawska,  Justyna Knapik , Roksana Susłowska

Organizatorami projektu w tym roku szkolnym byli: Miejska Biblioteka Publiczna i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Patronat nad akcją objęli: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Wyższa Szkoła Humanitas, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa. Patronatu medialnego udzieliło Radio Eska. Tegoroczną IV edycję „Fabryki Kreatywnego Biznesu” wsparli: Biuro Obrachunkowe Wn-Ma, Centrum Aktywności Obywatelskiej, Creative Agency, Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, FURIA Centrum Gier Fabularnych, Grupa EDO, JACO.PRO, Ogólnopolska Szkoła Językowa British School, PRONOBIS STUDIO, Studio Kreatywne ANNANAS, Stowarzyszenie „Przedsiębiorcy z Wyboru”.

Projekt realizowany jest zawsze  przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Projekt przewidziany był w czasie od listopada 2019 do kwietnia  2020 , niestety znowu pandemia przesunęła go na następny rok szkolny.

Bądźcie przedsiębiorczy ! Pozdrawiam K.Orzeł

Drodzy Uczniowie Łukasiaka!

Chciałam przekazać Wam kilka informacji na temat wydarzeń związanych z PP w roku szkolnym 2018/19.

Przede wszystkim w bieżącym roku szkolnym odbywała się III  edycja projektu „ Fabryka kreatywnego biznesu” , której głównymi organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Projekt ma zachęcać młodych ludzi do rozwijania twórczego potencjału, współdziałania w grupie oraz zdobywania nowych doświadczeń. Organizowane w ramach przedsięwzięcia warsztaty, wykłady i konsultacje przygotowały uczestników do stworzenia firmy, której działalność zlokalizowana będzie na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.

 Z Naszej Szkoły w tegorocznym projekcie brali  udział następujący uczniowie z klasy Ie : Filip Bartusiak, Iga Kujawa, Klaudia Kania,  Konrad Widurski i Kamil Wałczyk, którzy pracowali w dwóch grupach projektowych. W sumie wzięło udział VIII grup ze szkół ponadgimnazjalnych w Naszym Mieście.

Grupa F.Bartusiak, I.Kujawa, i K.Widurski zajęli II miejsce a K.Kania i K.Wałczyk IV miejsce. Serdecznie gratulujemy ! i bardzo dziękujemy za wkład pracy i godne  reprezentowanie Szkoły na terenie Miasta.

Na pochwałę zasługują niewątpliwie uczniowie Jakub Szuliński, Maciej Korowicki i Wiktor Myczkowski, którzy wzięli udział w IV edycji Olimpiady  Przedsiębiorczości .  J.Szuliński dostał się do II etapu  Olimpiady  do  części ustnej.  Niestety dalej się nie udało, ale Kuba ma jeszcze szansę w następnym roku szkolnym, czego jak najbardziej Jemu i pozostałym uczniom serdecznie życzymy. Olimpiada odbywa się pod patronatem  Uniwersytetu Ekonomicznego  w Katowicach.

J. Szuliński wziął również udział w I etapie XXII Olimpiady Ekonomicznej . Gratulujemy!

20 marca 2019r. odbyła się XVI edycja programu Dzień przedsiębiorczości pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji wyboru dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w jednodniowych praktykach w wybranym przez siebie zakładzie pracy czy firmie.

W tej edycji wzięło udział 19 uczniów, którzy relacjonowali pozostałym uczniom o swoim pobycie w miejscu pracy. Zachęcamy uczniów w następnym roku szkolnym do wzięcia udziału w tym Dniu.

Bądźcie przedsiębiorczy !!! Zachęcam i pozdrawiam K.Orzeł

Skip to content