Menu Zamknij

Festiwal nauki

W piątek 18 listopada uczniowie klas realizujących fizykę , chemię , biologię i geografię w zakresie rozszerzonym brali udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników  Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Częstochowskiej . Miło było nam goscić :

 Prof.dr hab .inż . M. Saternus , dr inż T. Mikuszewskiego ,

dr inż.A.Tomaszewską, dr inż. T. Pawlik,dr inż. M. Mikuskiewicz,

dr M. Worwag, dr inż. M.Wichliński  oraz dr inż.A.Kwarciak – Kozłowska

Dla uczniów klas biologiczno- chemicznych i rozszerzajacych  georgafię zorganizowane były wykłady   pt:

  1. Diamenty najlepszy przyjaciel kobiety  i inżyniera
  2. Metale z piekła rodem
  3. OZE na problemy energetyczne
  4. Genetycznie modyfikowana żywność 

 natomiast    klasy  matematyczno fizyczne  pracownicy Politechniki Śląskiej zaprosili  do świata inżynierów i fascynatów najnowszych technologii. Uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu nauk o materiałach inżynierskich: metalowych, ceramicznych , z tworzyw sztucznych i kompozytowych. Dowiedzieli się o odpowiednim doborze materiałów inżynierskich do różnych zastosowań, technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu. Wyraźnie podkreślano podczas całych zajęć, interdyscyplinarny charakter inżynierii materiałowej z fizyką, mechaniką czy też medycyną. Zajęcia prowadzone były bardzo ciekawie i inspirująco dla młodzieży. Chętnie uczestniczyli w wykonywaniu ciekawych doświadczeń. Smak chrupek kukurydzianych zanurzonych w ciekłym azocie okazał się …wyjątkowy J

Dodatkowo uczniowie  klas pierwszych  b,c,e,f mogli wysłuchać dwóch wykładów o tematyce  matematycznej tj:

 „Matematyka w życiu codziennym”. , czyli  Ile matematyki potrzebuje przeciętny człowiek?   oraz  „Liczby pierwsze i kryptografia”.

Wykłady z prelegentami  z Politechniki spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród młodzieży Łukasiaka. Serdecznie dziękujemy

W dniach 17 i 18 listopada w ramach Festiwalu nauki odwiedzili nas  również nasi absolwenci  studiujący na kierunkach lekarskich ŚUM-u, biologii Uniwersytetu Śląskiego oraz biotechnologii. Dzielili się oni  z uczniami naszej szkoły wspomnieniami z czasów, kiedy sami byli uczniami Łukasiaka oraz przedstawiali realia studiowania na ich uczelniach. Studenci kierunków lekarskich przeprowadzili również zajęcia praktyczne związane z nauką szycia chirurgicznego na preparatach skóry wypożyczonych z Centrum Symulacji ŚUMu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć : Zespól matematyczno – przyrodniczy 🙂

Skip to content