Menu Zamknij

Edukacja klimatyczna

W piątek 26.11.2021 uczennica naszej szkoły Natalia Czernecka wraz z opiekunem  wzięły udział w konferencji „ Edukacja klimatyczna jako narzędzie transformacji klimatycznej. Zorganizujmy się sami.

 Konferencja odbyła się w formule hybrydowej: stacjonarnie w Katowicach oraz on-line. Kluczowymi tematami były: transformacja klimatyczna z perspektywy pracowników,  wyzwania klimatyczne regionu śląskiego,  edukacja jako narzędzie transformacji klimatycznej,  możliwości wdrożenia działań. Wśród panelistów głos zabierali:

  • członkinie i członkowie ZNP i ZZG
  • przedstawicielki i przedstawiciele młodzieży – organizacji wchodzących w skład Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych
  • przedstawicielki i przedstawiciele samorządu
  • ekspertki i eksperci, m.in. Fundacji im. Friedricha Eberta
  • nauczyciele i uczniowie śląskich szkół

Celem konferencji było nawiązanie dialogu, który ma służyć wypracowaniu wspólnych rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju naszego regionu, zwrócić uwagę na obawy i oczekiwania młodych ludzi o przyszłość, zainicjować kampanię edukacyjną o zmianach klimatu, która jednocześnie będzie stanowiła forum dialogu o tym, jak dokonać transformacji w życiu indywidualnych mieszkańców, w którym oni sami będą podmiotem a nie przedmiotem zmian.

Natalia Czernecka, jako jedyna przedstawicielka uczniów śląskich szkół, wystąpiła z tematem: Szkolne projekty klimatyczne w odbiorze uczennic i uczniów, a Monika Jędryczka z tematem: Znaczenie lokalnych centrów kultury w edukacji klimatycznej na przykładzie Dąbrowy Górniczej.

Konferencja zakończyła się podpisaniem manifestu.

Skip to content