Menu Zamknij

OD FIZYKI DO GEOFRAFII I Z POWROTEM

We wtorek 9 lutego 2021r. w ramach cyklu spotkań online z fizyką, uczniowie klasy 1C oraz grupa uczniów klasy 2H uczestniczyli w zorganizowanych przez Politechnikę Śląską pokazach doświadczeń z fizyki z zakresu mechaniki oraz wykładzie prof. Adama Michczyńskiego
„ Mit o kierunku wirowania wody w misce po obu stronach równika. Siła Coriolisa, czyli od geografii do fizyki i z powrotem”.

Czy wiecie, że:

  • Obrót Ziemi wokół jej własnej osi powoduje, że dla ciał poruszających się po powierzchni Ziemi, w jej wodach lub atmosferze występuje tzw. efekt Coriolisa – czyli odchylenie od linii prostej toru ruchu ciał. Na północ od równika powoduje on zakrzywienie toru ruchu poruszających się obiektów (np. mas powietrza, prądów morskich) w prawo (z punktu widzenia poruszającego się obiektu), a na południe – w lewo. Stad na półkuli północnej wiatr skręca w prawo, cyklony poruszają się przeciwnie do wskazówek zegara a płaszczyzna, w której porusza się wahadło ulega zakrzywieniu w prawo.
  • Efektownym potwierdzeniem siły Coriolisa dla Ziemi jest zmiana płaszczyzny wahania tzw. wahadła Foucaulta. Nazwa wahadła upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który zademonstrował je w lutym 1851 roku w Paryskim Obserwatorium Astronomicznym. Kilka tygodni później eksperyment powtórzono w Panteonie w Paryżu i tam aktualnie wahadło się znajduje.

Skip to content