Biblioteka


mgr Małgorzata Wiśniewska
mgr Joanna Szatan

PONIEDZIAŁEK:
8.00 – 15.25
WTOREK:
8.00 – 15.00
ŚRODA:
8.00 – 15.00
CZWARTEK:
8.00 – 15.30
PIĄTEK:
8.00 – 15.20

20201023-czytaj_pl_2020_plakat_kv_b2_szkoly1

Zwycięzcami listopadowego konkursu czytelniczo – literackiego pt. „Czy znasz ten cytat?”” zostaje Jessica Rachwal z kl. IB, Lena Adamska z kl. IA oraz Joanna Wiekiera z kl. IIIA . Gratulujemy!

Zapraszamy do wzięcia udziału w grudniowym konkursie czytelniczo – literackim pt. „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Konkurs dostępny online.

W związku z uruchomieniem w bibliotece szkolnej katalogu online MOL NET +, zapraszamy do korzystania z naszych zasobów: przeglądania katalogu, śledzenia swojego konta wypożyczeń, możliwości rezerwacji zbiorów oraz przedłużenia wypożyczeń, .Katalog biblioteki dostępny jest o każdej porze i z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu, także z urządzeń mobilnych.

Jak zalogować się do katalogu biblioteki?

  1. Aby móc zalogować się na swoje konto w katalogu, należy kliknąć w ikonkę kluczyka    w prawym górnym rogu i zalogować się lub ustawić swoje hasło.
  2. Jeśli logowanie odbywa się po raz pierwszy za pomocą przekazanego bibliotece e-maila, klikamy „Załóż konto”  i postępujemy zgodnie z prezentowanymi wskazówkami. To umożliwi ustawienie hasła dla konta ucznia.
  3. Jeśli jest już ustawione hasło dla tego e-maila, można od razu zalogować się do katalogu biblioteki.

Jeżeli biblioteka nie dysponuje e-mailem czytelnika, należy go przesłać na jej adres: biblioteka1lo@poczta.onet.pl. Po otrzymaniu e-maila zwrotnego należy postąpić według powyższych wskazówek (pkt.2.)

Działalność biblioteki:

Zobacz prezentację

Koło Teatralne

Konkursy czytelniczo-literackie:

W bibliotece szkolnej organizowane są comiesięczne konkursy czytelniczo-literackie, których celem jest: 
– zachęcenie uczniów do czytania i poszerzania wiedzy związanej z tematyką konkursu, 
– nabycie przez nich umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji bezpośredniej i pośredniej, 
– wykorzystywanie warsztatu informacyjnego biblioteki, wartościowanie i selekcjonowanie informacji.


Zwycięzcy konkursu otrzymują dyplom, nagrodę książkową oraz ocenę celującą z języka polskiego i dodatkowe punkty z zachowania.

Aktualne konkursy:

Zwycięzcami lutowego konkursu czytelniczo – literackiego pt. „Stanisław Wyspiański jako dramaturg, reformator teatru, malarz, grafik, poeta” zostają Patrycja Makówka z kl. IID i Tomasz Gozdek z kl. IIIC. Gratulujemy!

  Zapraszamy do wzięcia udziału w marcowym konkursie czytelniczo – literackim  pt. „Ferdydurke Witolda Gombrowicza arcydzieło absolutne?”.


Z życia biblioteki:

ROK SZKOLNY 2019/2020

Biblioteka szkolna wspiera uczniów w nauce zdalnej

W tych trudnych dla nas wszystkich czasach, kiedy nie można skorzystać ze zbiorów naszej biblioteki szkolnej polecamy skorzystać z dostępnych zasobów bibliotek on- line. Znajdziecie tu materiały na każdy interesujący Was temat.

https://www.youtube.com/user/akademialektur/playlists
https://lektury.gov.pl/kategoria/range/10
https://www.youtube.com/user/wiedzazwami/playlists
https://pl.khanacademy.org/coach/welcome

https://www.youtube.com/channel/UCZDi5aTYgGoi1Snmq-uoDeA/playlists
dziel się swoją twórczością
https://storybird.com/
Polona biblioteka cyfrowa na świecie
https://polona.pl/
Europeana
https://www.europeana.eu/pl
Ninateka
https://ninateka.pl/
Fototeka
http://fototeka.fn.org.pl/

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl
https://wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
https://lektury.gov.pl/
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
http://chmuraczytania.pl/

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc – ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Polona.pl
https://polona.pl/

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni
https://www.empik.com/premium?kwinfo=premium0zl&kwnazwa=search

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
Aktywuj usługę Empik Premium.
Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio – darmowe ebooki
https://www.pepper.pl/promocje/darmowe-e-booki-od-publio-143092
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
Audiobooki

Polska-Poezja.pl
https://polska-poezja.pl/

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.


VULCAN sp. z o. o., Uonet+, wersja 20.06.0008.37871

Polityka prywatności i cookies

https://www.sbc.org.pl/dlibra
https://fbc.pionier.net.pl/
https://wolnelektury.pl/katalog/
https://lektury.gov.pl/
https://www.legimi.pl/lektury/
https://www.sosrodzice.pl/lektury-online-teraz-dla-wszystkich-darmo/

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

E-booki i

https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe
http://www.chmuraczytania.pl/

Polska-Poezja.pl

Materiały dydaktyczne
Wydawca Link
Cambridge University Press https://www.cambridge.org/elt/blog/
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe http://www.uczezdalnie.gwo.pl/
Grupa MAC S.A. https://www.mac.pl/publikacje
Klett Polska www.dzwonek.pl/Klett
Macmillan https://anglistaonline.macmillan.pl/
Nowa Era https://www.nowaera.pl/naukazdalna
Oxford University Press        www.oup.com/elt/learnathome
Pearson https://www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola/
PWN Wydawnictwo Szkolne www.akademia.pwn.pl
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/
Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON https://operon.pl/edukacjazdalna
Migra https://dlaucznia.migra.pl/
https://www.wakacyjnyklimat.pl/zwiedzaj-swiat-siedzac-w-domu-przed-komputerem/

Zajęcia ”Wiem, jak się uczyć”

Dnia 6.02.2020 r. w ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Dąbrowie Górniczej odbyły się zajęcia biblioteczne w klasach 1g i 1i prowadzone przez Panią Katarzynę Kurasiewicz, kierownika Filii . Uczniowie podczas zajęć ćwiczyli koncentrację uwagi, która stanowi niezbędny czynnik umożliwiający sprawne przyswajanie tekstu oraz poznali szereg technik podnoszących tempo czytania. Z uwagi na fakt, że czeka ich za kilka lat egzaminem maturalny, zajęcia te z pewnością pomogą im rozwinąć umiejętność ustnej prezentacji posiadanej wiedzy. Ponadto nabyli umiejętność sporządzania notatek, która odpowiada naturalnemu rytmowi pracy naszego umysłu.

Przedstawienie „Jaś i Małgosia”

W dniu 10.12.2019r. grupa młodzieży uczestnicząca w zajęciach sekcji teatralnej Koła Przyjaciół Biblioteki wystawiła w Przedszkolu nr 39 oraz w dniu 13.11.2019r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 5 przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Jaś i Małgosia”. Młodzi aktorzy włożyli dużo pracy w przygotowanie sztuki. Grali znakomicie i z wielkim zaangażowaniem, nawiązali świetny kontakt z najmłodszą publicznością. Dowodem na to, że przedstawienie się podobało, były gromkie brawa ze strony widowni.

Zajęcia biblioteczne w naszym liceum

W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Dąbrowie Górniczej  dnia 02.12.2019r. odbyły się zajęcia biblioteczne prowadzone przez Panią Katarzynę Kurasiewicz w klasach: II a, II b i II c dotyczące „Mapy myśli” i „Technik szybkiego czytania”. Uczniowie podczas zajęć ćwiczyli koncentrację uwagi, która stanowi niezbędny czynnik umożliwiający sprawne przyswajanie tekstu oraz poznali szereg technik podnoszących tempo czytania. Ponadto zapoznali się ze sposobem sporządzania notatek, który odpowiada naturalnemu rytmowi pracy naszego umysłu. Z uwagi na fakt, że nauka w liceum kończy się egzaminem maturalnym, zajęcia te z pewnością pomogą uczniom rozwinąć umiejętność ustnej prezentacji posiadanej wiedzy.

Spotkanie z poetą i malarzem Panem Krzysztofem Zięcikiem
w ramach cyklicznych spotkań z kulturą

7 listopada gościliśmy w naszym liceum Pana Krzysztofa Zięcika. Autor spotkania to członek Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, obecnie kierownik sekcji plastycznej. Uprawia malarstwo olejne, pastele, rysunek długopisem i kredkami oraz akwarele. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. To również autor tomików wierszy, m.in. „Opowieści malarza”, „Sen różnobarwny”, „Śnieżna biel” czy „Rapsodia Polska”. Uhonorowany  przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i odznaką starosty będzińskiego za działalność w dziedzinie kultury w powiecie będzińskim.

Spotkanie z  utworami Krzysztofa Zięcika pt.: „Muzyka odcieni – o światowym malarstwie z cyklu Poetycka Akademia Wiedzy o Sztuce” stały się także okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu literatury, malarstwa i muzyki, ponieważ utwory artysty pełne były odniesień do różnych dziedzin sztuki i niewątpliwie spełniło ono oczekiwania młodzieży wobec obcowania z kulturą w takiej formie.

UBIEGŁE LATA:

Słuchowisko w wykonaniu naszych licealistów:

Nasze liceum zaangażowało się w projekt realizowany przez Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej dotyczący przybliżenia legend Zagłębia Dąbrowskiego społeczności lokalnej w formie słuchowiska. 12.06.2019r. młodzież należąca do Koła Teatralnego miała możliwość uczestnictwa w nagraniach tychże legend w profesjonalnym studiu nagraniowym. Licealiści stanęli przed trudnym i nieznanym im do tej pory wyzwaniem polegającym na umiejętności oddania emocji za pomocą odpowiednio modulowanego głosu. Pomimo dużych wymagań świetnie zaprezentowali się w dźwiękowym teatrze wyobraźni i tym samym przyczynili się do popularyzacji historii naszego regionu w tak oryginalnej formie.

Kolejne przedstawienie koła teatralnego:

Już kolejny raz aktorzy z naszego koła teatralnego zaprezentowali cieszące się popularnością przedstawienie „Śluby panieńskie”. Tym razem odbyło się ono w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, a widzami byli uczniowie Szkół Podstawowych nr 13 i nr 29.

Spotkanie z pisarzem Dominikiem Kielanowiczem w ramach cyklicznych spotkań z kulturą:

29 listopada 2018 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej naszego liceum Pana Dominika Kielanowicza, autora nowo wydanej powieści fantasy „Śladami barda”. Książka opowiada o wrażliwym trubadurze wyruszającym w niekończącą się podróż przez baśniowe światy Złamanych Krain. „Śladami barda” jest wyrazem odwiecznej tęsknoty człowieka do świata dobrego, sprawiedliwego, do wolności od (tyranii, jedynej słusznej prawdy) i wolności do (swobody myśli, przekonań).

Zaprezentowana przez Pana Dominika Kielanowicza powieść spotkała się z wielkim zainteresowaniem młodych słuchaczy, którzy nie szczędzili pytań dotyczących warsztatu pisarskiego i inspiracji twórczych. Pisarz być może zainspirował też niektórych do pisania własnych książek. Młodzież miała możliwość zakupu powieści i otrzymania autografu z osobistą dedykacją autora. Na koniec spotkania zaproszony gość podarował swoją powieść, również opatrzoną dedykacją, naszej bibliotece szkolnej. Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci.

Przedstawienia koła teatralnego:

W dniu 13.12.2018r., 14.12.2018r. i 18.12.2018r. grupa młodzieży naszego liceum, która uczestniczy w zajęciach Koła Teatralnego,wystawiła w Dziennym Domu „Senior-Wigor”, Domu Dziecka w Sarnowie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 8 w Strzemieszycach, z którą współpracujemy od wielu lat, przedstawienie teatralne pt. „Śluby z Szopą” na podstawie adaptacji „Ślubów panieńskich” A. Fredry . Występy prezentowane były zarówno dla seniorów, jak dla młodzieży gimnazjalnej. Ponadto w Domu Dziecka nasza młodzież zaprezentowała dla najmłodszej widowni bajkę „Jaś i Małgosia”. Młodzi aktorzy włożyli batdzi dużo pracy w organizację obu sztuk. Dowodem na to, że przedstawienia się podobały, były gromkie brawa ze strony widowni. Wielka w tym zasługa uczniów naszej szkoły, którzy grali znakomicie i z wielkim zaangażowaniem oraz nawiązali świetny kontakt ze zgromadzoną publicznością.

DZWONKI

1. 8.00 – 8.45

2. 8.50 – 9.35

3. 9.45 – 10.30

4. 10.45 – 11.30

5. 11.40 – 12.25

6. 12.35 – 13.20

7. 13.30 – 14.15

8. 14.20 – 15.05

Nasz Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Type: OAuthException
Code: 190
Subcode: 460
Please refer to our Error Message Reference.

Współpraca z US

Nasi partnerzy

Nasze certyfikaty

PROJEKTY UNIJNE