Koło teatralne

STATUT KOŁA TEATRALNEGO

PATRON KOŁA – PATRON SZKOŁY

Walerian Łukasiński bohaterem dramatu „Noc listopadowa”
Stanisława Wyspiańskiego

SPEKTAKLE I DZIAŁANIA TEATRALNE:

ROK SZKOLNY 2019/2020

MONODRAM MIMA

17 grudnia młodzież naszej szkoły obejrzała spektakl pt. „Przyszłość?” w wykonaniu mima – pana Piotra Ślęzaka z krakowskiego zespołu ALPMIM Interwencja Artystyczna. Przedstawienie oparte na wątkach autobiograficznych miało charakter profilaktyczny, współorganizatorem wydarzenia był Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Zdjęcie ze strony:
http://www.alpmim.pl/galeria/

BAJKOWE MIKOŁAJKI W PKZ

W sobotę 7 grudnia 2019 r. członkowie Koła Teatralnego naszego liceum pod opieką pani Ewy Pawik poprzez czytanie bajek najmłodszym słuchaczom przyłączyli się do organizacji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

SPOTKANIE Z AKTOREM

W sobotę 7 grudnia 2019 r. przedstawiciele Koła Teatralnego naszego liceum i Teatru Młodzieżowego PKZ uczestniczyli w krótkim spotkaniu z panem Łukaszem Prackim z krakowskiego Teatru Bez Rzędów. Co to za teatr? Teatr bez „desek”, bez dyrektora, bez dziury w całym, bez marnych aktorów i brzydkich aktorek, bez angażów choć z zaangażowaniem, bez braku fantazji, bez przesady (info ze strony teatru). Spotkanie odbyło się w Pałacu Kultury Zagłębia.

SZTUKA W ŁUKASIAKU

Wieczorem 8 listopada 2019 r. odbył się w I LO w Dąbrowie Górniczej wernisaż prac plastycznych oraz pisemnych uczniów. W ramach wydarzenia Koło Teatralne pod opieką pani Ewy Pawik zaprezentowało miniaturę pantomimiczną pt. „Horda”.  

WYSTĘP W RAMACH FESTIWALU EMPATII

W dniu 28 września 2019 r. Koło Teatralne I LO zaprezentowało na scenie zewnętrznej w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej miniaturę pantomimiczną pt. „Horda”. Narracja ruchowa przedstawienia tworzyła pewien rodzaj paraboli o złożoności natury człowieka. Termin „empatia” ma przecież wiele definicji, a jedna z pierwszych – grecka (empatheia) oznaczała cierpienie. W założeniach twórców występ to swoiste memento. Obsada: Kinga Czaja, Amelia Lemańska, Julia Łasak, Jakub Zasadzień. Opiekun Koła Teatralnego: Ewa Pawik. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie do udziału w festiwalu, Pracownikom Pałacu Kultury Zagłębia – za okazaną pomoc, a Widzom – za wyrazy sympatii i piękne kwiaty.

NASZ PROJEKT W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

W 2019 roku nasz projekt „Dąbrowa młodzieży. Dąbrowa teatrów” zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego przeszedł pozytywnie weryfikację merytoryczną i został dopuszczony do głosowania jako jedna z 14 propozycji w mieście. Projekt zakładał m.in. współpracę naszej szkoły z Akademią Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu oraz Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Promowaliśmy nasz projekt m. in. w czasie Festiwalu Ludzi Aktywnych w Parku Hallera w dniu 14 września. Opiekunem młodzieży była mgr Ewa Pawik. Osobom, z którymi mieliśmy możliwość wówczas porozmawiać, serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, zainteresowanie i wszystkie miłe słowa.

WYJŚCIA I WYJAZDY :

ROK SZKOLNY 2019/2020

Listopadowy wieczór w teatrze

Tym razem społeczność naszej szkoły obejrzała na muzycznej scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie spektakl pt. „Młody Frankenstein”. Pozostając w konwencji parodii, twórcy zderzyli tu z sobą sprzeczne tonacje: grozę z humorem, zabawę z refleksją, klimat mrocznej legendy zanurzonej w odległej przeszłości z odniesieniami do współczesnego świata. Opiekę nad uczniami sprawowały: pani Beata Bończak – dyrektor szkoły, pani Joanna Kańska – wicedyrektor szkoły, pani Monika Jędryczka i pani Ewa Pawik. Wyjazd odbył się w dniu 7 listopada 2019 roku. Dziękujemy Pani Joannie Lemańskiej – mamie uczennicy naszej szkoły – za współorganizację wyjścia.

Październikowy wieczór teatralny – niemal w samolocie

Wyjazd miłośników teatru z Łukasiaka na kolejny wieczorny spektakl odbył się pod znakiem pięknej złotej polskiej jesieni, eleganckich strojów wizytowych i znakomitych humorów.  W piątek 18 października 2019 r. w podróż do świata komedii udaliśmy się dzięki sztuce „Boeing, Boeing” autorstwa Marca Camolettiego, czyli znakomitej propozycji repertuarowej Teatru Zagłębia w Sosnowcu.  Opiekę nad młodzieżą sprawowały: dyrektor szkoły pani Beata Bończak i pani Ewa Pawik.  

Wieczór teatralny z Krzysztofem Globiszem

Niedzielny wieczór 29 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły spędzili w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, oglądając na Dużej Scenie spektakl „Wieloryb the Globe”. W roli głównej wystąpił Krzysztof Globisz, który po udarze mózgu nadal gra na scenie, tym razem w przejmującym przedstawieniu dotyczącym wychodzenia z choroby. Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Starego w Lublinie z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa. Przedstawienie to zostało uhonorowane m.in. Nagrodą Specjalną miesięcznika „Teatr” dla „sztuki o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej”. Inscenizacja miała miejsce w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Open The Door, opieka nad uczniami: mgr Ewa Pawik.

Wieczór teatralny w ramach Międzynarodowego Festiwalu Open The Door


26 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt. „On/a nazywa się Nancy Joe” prezentowany na Scenie w Galerii, która należy do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Niniejsze przedstawienie, które wykorzystywało komiksową narrację i estetykę street art, było propozycją czeskiego zespołu Tantehorse. Spektakl został wyróżniony m.in. prestiżową nagrodą „Best of Contemporary Dance Award” przez „Washington Post” i „Herald Angel Award” na Fringe Festival w Edynburgu. Opiekę nad uczniami sprawowały mgr Ewa Pawik i mgr Dorota Marynowska.

ARCHIWUM:

Spektakl na podstawie scenariusza naszego ucznia:

W warszawskim Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów odbył się spektakl na podstawie scenariusza naszego ucznia Michała Matyszkiewicza „Kubek powstańca”. Michał za scenariusz został uhonorowany złotą statuetką „Złotego Giętkiego Pióra” w konkursie herbertowskim.

Reżyserem spektaklu był Grzegorz Jach, który dołożył wszelkich starań, aby zrealizować spektakl według zamysłu Michała. Dwie z pięciu głównych ról zagrali zawodowi aktorzy. Znany m.in. z „Pierścionka z orłem w koronie”, „Sary”, „Psów” Witold Bieliński – w roli powstańca i Tomasz Bieliński w roli przechodzącego przemianę ojca rodziny.

Słuchowisko w wykonaniu naszych licealistów:

Nasze liceum zaangażowało się w projekt realizowany przez Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej dotyczący przybliżenia legend Zagłębia Dąbrowskiego społeczności lokalnej w formie słuchowiska. 12.06.2019r. młodzież należąca do Koła Teatralnego miała możliwość uczestnictwa w nagraniach tychże legend w profesjonalnym studiu nagraniowym. Licealiści stanęli przed trudnym i nieznanym im do tej pory wyzwaniem polegającym na umiejętności oddania emocji za pomocą odpowiednio modulowanego głosu. Pomimo dużych wymagań świetnie zaprezentowali się w dźwiękowym teatrze wyobraźni i tym samym przyczynili się do popularyzacji historii naszego regionu w tak oryginalnej formie.

Kolejne przedstawienie koła teatralnego:

Już kolejny raz aktorzy z naszego koła teatralnego zaprezentowali cieszące się popularnością przedstawienie „Śluby panieńskie”. Tym razem odbyło się ono w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, a widzami byli uczniowie Szkół Podstawowych nr 13 i nr 29.

Przedstawienia koła teatralnego:

W dniu 13.12.2018r., 14.12.2018r. i 18.12.2018r. grupa młodzieży naszego liceum, która uczestniczy w zajęciach Koła Teatralnego,wystawiła w Dziennym Domu „Senior-Wigor”, Domu Dziecka w Sarnowie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 8 w Strzemieszycach, z którą współpracujemy od wielu lat, przedstawienie teatralne pt. „Śluby z Szopą” na podstawie adaptacji „Ślubów panieńskich” A. Fredry . Występy prezentowane były zarówno dla seniorów, jak dla młodzieży gimnazjalnej. Ponadto w Domu Dziecka nasza młodzież zaprezentowała dla najmłodszej widowni bajkę „Jaś i Małgosia”. Młodzi aktorzy włożyli batdzi dużo pracy w organizację obu sztuk. Dowodem na to, że przedstawienia się podobały, były gromkie brawa ze strony widowni. Wielka w tym zasługa uczniów naszej szkoły, którzy grali znakomicie i z wielkim zaangażowaniem oraz nawiązali świetny kontakt ze zgromadzoną publicznością.

Z KRONIKI KOŁA TEATRALNEGO

Historia Koła Teatralnego sięga 2010 roku. Zostało ono założone przez Panią Małgorzatę Wiśniewską oraz Panią Monikę Antosik i prężnie działało przy bibliotece szkolnej.

W ramach zajęć teatralnych uczniowie wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę z zakresu teatrologii: tworzyli autorskie scenariusze, przygotowywali inscenizacje, opracowywali i wykonywali scenografię oraz rekwizyty, dobierali oraz projektowali kostiumy, wykonywali podkłady muzyczne. Współpracowali także z lokalnymi animatorami życia kulturalnego. Konfrontowali swoje umiejętności poprzez udział w przeglądach teatralnych i konkursach. Do tej pory przygotowali następujące przedstawienia: „Calineczka”, „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, „Poskromienie złośnicy”, „Zapach sceny”, „Jaś i Małgosia”,
scenki kabaretowe: „Zemsta”, „Romeo i Julia”, montaż słowno – muzyczny „Życie kocham Cię nad życie…”.

Swoje umiejętności aktorskie młodzież prezentowała nie tylko w szkole, ale również w poszczególnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, Miejskim Domu Kultury w Kazimierzu Górniczym oraz okolicznych przedszkolach (przedstawienia dla dzieci i młodzieży). Ponadto uczniowie Koła Teatralnego włączali się w ogólnopolskie akcje np.: „Cała Polska czyta dzieciom”.

PODZIĘKOWANIA DLA KOŁA TEATRALNEGO:

DZWONKI

1. 8.00 – 8.45

2. 8.50 – 9.35

3. 9.45 – 10.30

4. 10.45 – 11.30

5. 11.40 – 12.25

6. 12.35 – 13.20

7. 13.30 – 14.15

8. 14.20 – 15.05

Nasz Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating access token: Session has expired on Saturday, 02-Mar-19 14:55:55 PST. The current time is Saturday, 18-Jan-20 07:35:09 PST.
Type: OAuthException
Code: 190
Subcode: 463
Please refer to our Error Message Reference.

Współpraca z US

Nasi partnerzy

Nasze certyfikaty