Koło teatralne

STATUT KOŁA TEATRALNEGO

PATRON KOŁA – PATRON SZKOŁY

Walerian Łukasiński bohaterem dramatu „Noc listopadowa”
Stanisława Wyspiańskiego

SPEKTAKLE I DZIAŁANIA TEATRALNE:

ROK SZKOLNY 2019/2020

SZKOLNE KOŁO TEATRALNE W ŁUKASIAKU WCIĄŻ DZIAŁA🎭

Czy jest możliwe przygotowanie przez młodzież spektaklu teatralnego w sytuacji, kiedy wszyscy pozostają w swoich domach? Musimy to sprawdzić. Szkolne Koło Teatralne Adamantem z Łukasiaka działa na platformie e-learning. Tym razem pracujemy nad repertuarem komediowym. Trzymajcie za nas kciuki!

Zwiastun spektaklu „Pomimo wszystko”

Przedstawiamy zwiastun spektaklu „Pomimo wszystko”, który został przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne ADAMANTEM.

Spektakl "Pomimo wszystko".

Przedstawiamy zwiastun spektaklu "Pomimo wszystko", który został przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne ADAMANTEM.

Opublikowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej Sobota, 2 maja 2020

Przygotowania do spektaklu „Pomimo wszystko” SKT Adamantem i PKZ

Cover Studio Joanna i Zbigniew Lemańscy Będzin SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

„Pomimo wszystko” – spektakl Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem  

Już wkrótce – 11 marca 2020 roku o godzinie 12.00 w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się inscenizacja nowej propozycji teatralnej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Współorganizatorem przedstawienia jest Pałac Kultury Zagłębia. Spektakl minimalistyczny w zakresie scenografii wzbogaci plastyka metafory teatralnej oraz muzyka na żywo w wykonaniu młodzieży.   


Obsada: Amelia Lemańska, Kacper Szymankiewicz, Nikola Bil, Matylda Adamczyk, Zuzanna Komoniewska, Katarzyna Szczepańska, Zuzanna Duraj, Julia Łasak, Gabriela Foksa, Julia Zatorska, Kalina Góra, Filip Bański, Paulina Łyczek, Krystian Parada, Zuzanna Junak, Marta Bąk, Klara Ziętek, Anita Buźniak
Gościnnie wystąpią: Zuzanna Rząp, Krzysztof Pawik
Udźwiękowienie: Jakub Cieplak
Projekcje: Marcel Segieta   

Scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik – opiekun SKT Adamantem
Autor malowidła zamieszczonego na plakacie: Bogdan Kawula

Podziękowanie
Serdecznie dziękujemy Panu Bogdanowi Kawuli za wyrażenie zgody na wykorzystanie obrazu „Dziewczyna na huśtawce” jako tła plakatu promującego nasze przedstawienie pt. „Pomimo wszystko”.  Życzymy Panu, aby otaczająca Pana rzeczywistość stawała się nieustannym źródłem inspiracji artystycznej oraz aby Pana prace plastyczne były natchnieniem dla innych twórców.      

DWIE GODZINY ŚMIECHU😀🎭🎭

W niedzielę 9 lutego 2020 r. młodzież Łukasiaka zobaczyła komedię omyłek „Okno na parlament” w wykonaniu zabrzańskiego Teatru Nowego. Spektakl inscenizowany był w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Opiekę nad uczniami sprawowały: mgr Dorota Marynowska, mgr Anna Dziechciarz, mgr Dominika Kłoda-Burska i mgr Ewa Pawik.

MONODRAM MIMA

17 grudnia młodzież naszej szkoły obejrzała spektakl pt. „Przyszłość?” w wykonaniu mima – pana Piotra Ślęzaka z krakowskiego zespołu ALPMIM Interwencja Artystyczna. Przedstawienie oparte na wątkach autobiograficznych miało charakter profilaktyczny, współorganizatorem wydarzenia był Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Zdjęcie ze strony:
http://www.alpmim.pl/galeria/

BAJKOWE MIKOŁAJKI W PKZ

W sobotę 7 grudnia 2019 r. członkowie Koła Teatralnego naszego liceum pod opieką pani Ewy Pawik poprzez czytanie bajek najmłodszym słuchaczom przyłączyli się do organizacji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

SPOTKANIE Z AKTOREM

W sobotę 7 grudnia 2019 r. przedstawiciele Koła Teatralnego naszego liceum i Teatru Młodzieżowego PKZ uczestniczyli w krótkim spotkaniu z panem Łukaszem Prackim z krakowskiego Teatru Bez Rzędów. Co to za teatr? Teatr bez „desek”, bez dyrektora, bez dziury w całym, bez marnych aktorów i brzydkich aktorek, bez angażów choć z zaangażowaniem, bez braku fantazji, bez przesady (info ze strony teatru). Spotkanie odbyło się w Pałacu Kultury Zagłębia.

SZTUKA W ŁUKASIAKU

Wieczorem 8 listopada 2019 r. odbył się w I LO w Dąbrowie Górniczej wernisaż prac plastycznych oraz pisemnych uczniów. W ramach wydarzenia Koło Teatralne pod opieką pani Ewy Pawik zaprezentowało miniaturę pantomimiczną pt. „Horda”.  

WYSTĘP W RAMACH FESTIWALU EMPATII

W dniu 28 września 2019 r. Koło Teatralne I LO zaprezentowało na scenie zewnętrznej w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej miniaturę pantomimiczną pt. „Horda”. Narracja ruchowa przedstawienia tworzyła pewien rodzaj paraboli o złożoności natury człowieka. Termin „empatia” ma przecież wiele definicji, a jedna z pierwszych – grecka (empatheia) oznaczała cierpienie. W założeniach twórców występ to swoiste memento. Obsada: Kinga Czaja, Amelia Lemańska, Julia Łasak, Jakub Zasadzień. Opiekun Koła Teatralnego: Ewa Pawik. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie do udziału w festiwalu, Pracownikom Pałacu Kultury Zagłębia – za okazaną pomoc, a Widzom – za wyrazy sympatii i piękne kwiaty.

NASZ PROJEKT W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

W 2019 roku nasz projekt „Dąbrowa młodzieży. Dąbrowa teatrów” zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego przeszedł pozytywnie weryfikację merytoryczną i został dopuszczony do głosowania jako jedna z 14 propozycji w mieście. Projekt zakładał m.in. współpracę naszej szkoły z Akademią Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu oraz Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Promowaliśmy nasz projekt m. in. w czasie Festiwalu Ludzi Aktywnych w Parku Hallera w dniu 14 września. Opiekunem młodzieży była mgr Ewa Pawik. Osobom, z którymi mieliśmy możliwość wówczas porozmawiać, serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, zainteresowanie i wszystkie miłe słowa.

WYJŚCIA I WYJAZDY :

ROK SZKOLNY 2019/2020

Listopadowy wieczór w teatrze

Tym razem społeczność naszej szkoły obejrzała na muzycznej scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie spektakl pt. „Młody Frankenstein”. Pozostając w konwencji parodii, twórcy zderzyli tu z sobą sprzeczne tonacje: grozę z humorem, zabawę z refleksją, klimat mrocznej legendy zanurzonej w odległej przeszłości z odniesieniami do współczesnego świata. Opiekę nad uczniami sprawowały: pani Beata Bończak – dyrektor szkoły, pani Joanna Kańska – wicedyrektor szkoły, pani Monika Jędryczka i pani Ewa Pawik. Wyjazd odbył się w dniu 7 listopada 2019 roku. Dziękujemy Pani Joannie Lemańskiej – mamie uczennicy naszej szkoły – za współorganizację wyjścia.

Październikowy wieczór teatralny – niemal w samolocie

Wyjazd miłośników teatru z Łukasiaka na kolejny wieczorny spektakl odbył się pod znakiem pięknej złotej polskiej jesieni, eleganckich strojów wizytowych i znakomitych humorów.  W piątek 18 października 2019 r. w podróż do świata komedii udaliśmy się dzięki sztuce „Boeing, Boeing” autorstwa Marca Camolettiego, czyli znakomitej propozycji repertuarowej Teatru Zagłębia w Sosnowcu.  Opiekę nad młodzieżą sprawowały: dyrektor szkoły pani Beata Bończak i pani Ewa Pawik.  

Wieczór teatralny z Krzysztofem Globiszem

Niedzielny wieczór 29 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły spędzili w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, oglądając na Dużej Scenie spektakl „Wieloryb the Globe”. W roli głównej wystąpił Krzysztof Globisz, który po udarze mózgu nadal gra na scenie, tym razem w przejmującym przedstawieniu dotyczącym wychodzenia z choroby. Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Starego w Lublinie z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa. Przedstawienie to zostało uhonorowane m.in. Nagrodą Specjalną miesięcznika „Teatr” dla „sztuki o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej”. Inscenizacja miała miejsce w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Open The Door, opieka nad uczniami: mgr Ewa Pawik.

Wieczór teatralny w ramach Międzynarodowego Festiwalu Open The Door


26 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt. „On/a nazywa się Nancy Joe” prezentowany na Scenie w Galerii, która należy do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Niniejsze przedstawienie, które wykorzystywało komiksową narrację i estetykę street art, było propozycją czeskiego zespołu Tantehorse. Spektakl został wyróżniony m.in. prestiżową nagrodą „Best of Contemporary Dance Award” przez „Washington Post” i „Herald Angel Award” na Fringe Festival w Edynburgu. Opiekę nad uczniami sprawowały mgr Ewa Pawik i mgr Dorota Marynowska.

ARCHIWUM:

Spektakl na podstawie scenariusza naszego ucznia:

W warszawskim Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów odbył się spektakl na podstawie scenariusza naszego ucznia Michała Matyszkiewicza „Kubek powstańca”. Michał za scenariusz został uhonorowany złotą statuetką „Złotego Giętkiego Pióra” w konkursie herbertowskim.

Reżyserem spektaklu był Grzegorz Jach, który dołożył wszelkich starań, aby zrealizować spektakl według zamysłu Michała. Dwie z pięciu głównych ról zagrali zawodowi aktorzy. Znany m.in. z „Pierścionka z orłem w koronie”, „Sary”, „Psów” Witold Bieliński – w roli powstańca i Tomasz Bieliński w roli przechodzącego przemianę ojca rodziny.

Słuchowisko w wykonaniu naszych licealistów:

Nasze liceum zaangażowało się w projekt realizowany przez Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej dotyczący przybliżenia legend Zagłębia Dąbrowskiego społeczności lokalnej w formie słuchowiska. 12.06.2019r. młodzież należąca do Koła Teatralnego miała możliwość uczestnictwa w nagraniach tychże legend w profesjonalnym studiu nagraniowym. Licealiści stanęli przed trudnym i nieznanym im do tej pory wyzwaniem polegającym na umiejętności oddania emocji za pomocą odpowiednio modulowanego głosu. Pomimo dużych wymagań świetnie zaprezentowali się w dźwiękowym teatrze wyobraźni i tym samym przyczynili się do popularyzacji historii naszego regionu w tak oryginalnej formie.

Kolejne przedstawienie koła teatralnego:

Już kolejny raz aktorzy z naszego koła teatralnego zaprezentowali cieszące się popularnością przedstawienie „Śluby panieńskie”. Tym razem odbyło się ono w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, a widzami byli uczniowie Szkół Podstawowych nr 13 i nr 29.

Przedstawienia koła teatralnego:

W dniu 13.12.2018r., 14.12.2018r. i 18.12.2018r. grupa młodzieży naszego liceum, która uczestniczy w zajęciach Koła Teatralnego,wystawiła w Dziennym Domu „Senior-Wigor”, Domu Dziecka w Sarnowie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 8 w Strzemieszycach, z którą współpracujemy od wielu lat, przedstawienie teatralne pt. „Śluby z Szopą” na podstawie adaptacji „Ślubów panieńskich” A. Fredry . Występy prezentowane były zarówno dla seniorów, jak dla młodzieży gimnazjalnej. Ponadto w Domu Dziecka nasza młodzież zaprezentowała dla najmłodszej widowni bajkę „Jaś i Małgosia”. Młodzi aktorzy włożyli batdzi dużo pracy w organizację obu sztuk. Dowodem na to, że przedstawienia się podobały, były gromkie brawa ze strony widowni. Wielka w tym zasługa uczniów naszej szkoły, którzy grali znakomicie i z wielkim zaangażowaniem oraz nawiązali świetny kontakt ze zgromadzoną publicznością.

Z KRONIKI KOŁA TEATRALNEGO

Historia Koła Teatralnego sięga 2010 roku. Zostało ono założone przez Panią Małgorzatę Wiśniewską oraz Panią Monikę Antosik i prężnie działało przy bibliotece szkolnej.

W ramach zajęć teatralnych uczniowie wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę z zakresu teatrologii: tworzyli autorskie scenariusze, przygotowywali inscenizacje, opracowywali i wykonywali scenografię oraz rekwizyty, dobierali oraz projektowali kostiumy, wykonywali podkłady muzyczne. Współpracowali także z lokalnymi animatorami życia kulturalnego. Konfrontowali swoje umiejętności poprzez udział w przeglądach teatralnych i konkursach. Do tej pory przygotowali następujące przedstawienia: „Calineczka”, „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, „Poskromienie złośnicy”, „Zapach sceny”, „Jaś i Małgosia”,
scenki kabaretowe: „Zemsta”, „Romeo i Julia”, montaż słowno – muzyczny „Życie kocham Cię nad życie…”.

Swoje umiejętności aktorskie młodzież prezentowała nie tylko w szkole, ale również w poszczególnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, Miejskim Domu Kultury w Kazimierzu Górniczym oraz okolicznych przedszkolach (przedstawienia dla dzieci i młodzieży). Ponadto uczniowie Koła Teatralnego włączali się w ogólnopolskie akcje np.: „Cała Polska czyta dzieciom”.

PODZIĘKOWANIA DLA KOŁA TEATRALNEGO:

DZWONKI

1. 8.00 – 8.45

2. 8.50 – 9.35

3. 9.45 – 10.30

4. 10.45 – 11.30

5. 11.40 – 12.25

6. 12.35 – 13.20

7. 13.30 – 14.15

8. 14.20 – 15.05

Nasz Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating access token: Session has expired on Saturday, 02-Mar-19 14:55:55 PST. The current time is Friday, 18-Sep-20 22:28:39 PDT.
Type: OAuthException
Code: 190
Subcode: 463
Please refer to our Error Message Reference.

Współpraca z US

Nasi partnerzy

Nasze certyfikaty

PROJEKTY UNIJNE