Menu Zamknij

DZIAŁANIA TEATRALNE

Dialogi o teatrze
Który etap przygotowań do spektaklu jest dla pani najciekawszy? Czy po odegraniu jakiejś roli w spektaklu przenosi pani nieświadomie zachowanie postaci na życie prywatne? Jaka jest pani ulubiona dotychczasowa rola? Na te i inne pytania odpowiadała pani Joanna Rząp – aktorka Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie w czasie spotkania z młodzieżą ze Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem. Pani Rząp przybliżyła uczniom techniki lalkowe, ilustrując fascynującą opowieść animacją sycylijki, tintamareski, kukły i innych lalek wykonanych w teatralnej pracowni. Opowieści naszego gościa były świadectwem wielkiej wiedzy i doświadczenia oraz wyjątkowego zamiłowania do wykonywanego zawodu. Dziękujemy za spotkanie z nami.

Muzyczne wykonanie poezji Wisławy Szymborskiej nagrodzone!

Filip Bański (uczeń klasy 2c należący do Szkolnego Koła Teatralnego ADAMANTEM) zdobył II miejsce w VII Konkursie Poezji Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję” dla uczniów szkół średnich z województwa śląskiego i małopolskiego. Filip reprezentował naszą szkołę w kategorii poezja śpiewana, a podkreślić należy, że muzykę do tego utworu skomponował samodzielnie. Do konkursu przystąpiło 69 wykonawców.
Wielkie gratulacje dla Filipa!
Poniżej prezentujemy filmik z występem wokalnym naszego ucznia.
https://youtu.be/x6w9YxhTQFg

Szkolne Koło Teatralne Adamantem uczy się z Maciejem Jabłońskim! Pan Maciej Jabłoński – lektor, prezenter sportowy TVP, trener emisji głosu i wystąpień publicznych, wykładowca Akademii Telewizyjnej TVP był naszym wyjątkowym wirtualnym gościem na ostatnich zajęciach. Wraz z Mistrzem m.in. uczyliśmy się głosowej interpretacji tekstu, ćwiczyliśmy dykcję i stawaliśmy w szranki z logołamkami. Panu Maciejowi Jabłońskiemu dziękujemy za wszystkie udostępnione nam materiały filmowe, ciepłe słowa i pamięć o nas. A oto filmik dla nas od pana Macieja Jabłońskiego!

W teatrze

SKT Adamentem nie tylko podejmuje różne działania teatralne, ale także zapoznaje się z osiągnięciami scen zawodowych. Tym razem przyjrzeliśmy się repertuarowi Wrocławskiego Teatru Lalek. Zajęcia wypełniła nam dyskusja na temat stosowanej tu profesjonalnej scenografii, wysokiego poziomu gry aktorskiej i procesu przygotowania spektaklu.

Życzenia dla Pana Dariusza

Panu Dariuszowi Niebudkowi za życzenia dla SKT ADAMANTEM odwdzięczamy się tym samym!

Mapety ze skarpety

Mapety ze skarpety
W listopadzie 2020 r. na zajęciach SKT Adamantem na warsztat poszła lalka pyskówka (typu „muppet”). Praca z lalką obejmowała trzy systemy ruchowe: kłapanie, mimikę i malowanie ruchem melodii zdania. Z samodzielnie przygotowanych lalek (na zdjęciach kilka z nich) wkrótce zbudujemy małą formę sceniczną.

Szkolne Koło Teatralne Adamantem w działaniu


Listopad 2020, nauka na platformie Teams, a SKT działa radośnie bez wychodzenia z domu! Głód teatru mamy spory i choć nie możemy spotkać na scenie, to ćwiczymy intensywnie w przestrzeni internetowej. W ten sposób możemy w jakimś sensie tworzyć razem!

Jesienna rozgrzewka

Zobacz film TUTAJ!


Niespodzianka na zakończenie roku szkolnego 2019/2020

dla uczniów z Koła Teatralnego Adamantem z Łukasiaka oraz młodzieży z innych szkół, która wraz z nami pracowała nad spektaklem „Pomimo wszystko. W nagraniu wystąpił pan Dariusz Niebudek – aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie.
 
Zobacz film TUTAJ!

SZKOLNE KOŁO TEATRALNE W ŁUKASIAKU WCIĄŻ DZIAŁA🎭

Czy jest możliwe przygotowanie przez młodzież spektaklu teatralnego w sytuacji, kiedy wszyscy pozostają w swoich domach? Musimy to sprawdzić. Szkolne Koło Teatralne Adamantem z Łukasiaka działa na platformie e-learning. Tym razem pracujemy nad repertuarem komediowym. Trzymajcie za nas kciuki!

Zwiastun spektaklu „Pomimo wszystko”

Przedstawiamy zwiastun spektaklu „Pomimo wszystko”, który został przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne ADAMANTEM.

https://www.facebook.com/LukasiakDG/videos/2760022457561696/

Przygotowania do spektaklu „Pomimo wszystko” SKT Adamantem i PKZ

Cover Studio Joanna i Zbigniew Lemańscy Będzin SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

„Pomimo wszystko” – spektakl Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem  

Już wkrótce – 11 marca 2020 roku o godzinie 12.00 w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się inscenizacja nowej propozycji teatralnej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Współorganizatorem przedstawienia jest Pałac Kultury Zagłębia. Spektakl minimalistyczny w zakresie scenografii wzbogaci plastyka metafory teatralnej oraz muzyka na żywo w wykonaniu młodzieży.   


Obsada: Amelia Lemańska, Kacper Szymankiewicz, Nikola Bil, Matylda Adamczyk, Zuzanna Komoniewska, Katarzyna Szczepańska, Zuzanna Duraj, Julia Łasak, Gabriela Foksa, Julia Zatorska, Kalina Góra, Filip Bański, Paulina Łyczek, Krystian Parada, Zuzanna Junak, Marta Bąk, Klara Ziętek, Anita Buźniak
Gościnnie wystąpią: Zuzanna Rząp, Krzysztof Pawik
Udźwiękowienie: Jakub Cieplak
Projekcje: Marcel Segieta   

Scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik – opiekun SKT Adamantem
Autor malowidła zamieszczonego na plakacie: Bogdan Kawula

Podziękowanie
Serdecznie dziękujemy Panu Bogdanowi Kawuli za wyrażenie zgody na wykorzystanie obrazu „Dziewczyna na huśtawce” jako tła plakatu promującego nasze przedstawienie pt. „Pomimo wszystko”.  Życzymy Panu, aby otaczająca Pana rzeczywistość stawała się nieustannym źródłem inspiracji artystycznej oraz aby Pana prace plastyczne były natchnieniem dla innych twórców.      

MONODRAM MIMA

17 grudnia młodzież naszej szkoły obejrzała spektakl pt. „Przyszłość?” w wykonaniu mima – pana Piotra Ślęzaka z krakowskiego zespołu ALPMIM Interwencja Artystyczna. Przedstawienie oparte na wątkach autobiograficznych miało charakter profilaktyczny, współorganizatorem wydarzenia był Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Zdjęcie ze strony:
http://www.alpmim.pl/galeria/

BAJKOWE MIKOŁAJKI W PKZ

W sobotę 7 grudnia 2019 r. członkowie Koła Teatralnego naszego liceum pod opieką pani Ewy Pawik poprzez czytanie bajek najmłodszym słuchaczom przyłączyli się do organizacji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

SPOTKANIE Z AKTOREM

W sobotę 7 grudnia 2019 r. przedstawiciele Koła Teatralnego naszego liceum i Teatru Młodzieżowego PKZ uczestniczyli w krótkim spotkaniu z panem Łukaszem Prackim z krakowskiego Teatru Bez Rzędów. Co to za teatr? Teatr bez „desek”, bez dyrektora, bez dziury w całym, bez marnych aktorów i brzydkich aktorek, bez angażów choć z zaangażowaniem, bez braku fantazji, bez przesady (info ze strony teatru). Spotkanie odbyło się w Pałacu Kultury Zagłębia.

SZTUKA W ŁUKASIAKU

Wieczorem 8 listopada 2019 r. odbył się w I LO w Dąbrowie Górniczej wernisaż prac plastycznych oraz pisemnych uczniów. W ramach wydarzenia Koło Teatralne pod opieką pani Ewy Pawik zaprezentowało miniaturę pantomimiczną pt. „Horda”.  

WYSTĘP W RAMACH FESTIWALU EMPATII

W dniu 28 września 2019 r. Koło Teatralne I LO zaprezentowało na scenie zewnętrznej w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej miniaturę pantomimiczną pt. „Horda”. Narracja ruchowa przedstawienia tworzyła pewien rodzaj paraboli o złożoności natury człowieka. Termin „empatia” ma przecież wiele definicji, a jedna z pierwszych – grecka (empatheia) oznaczała cierpienie. W założeniach twórców występ to swoiste memento. Obsada: Kinga Czaja, Amelia Lemańska, Julia Łasak, Jakub Zasadzień. Opiekun Koła Teatralnego: Ewa Pawik. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie do udziału w festiwalu, Pracownikom Pałacu Kultury Zagłębia – za okazaną pomoc, a Widzom – za wyrazy sympatii i piękne kwiaty.

NASZ PROJEKT W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

W 2019 roku nasz projekt „Dąbrowa młodzieży. Dąbrowa teatrów” zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego przeszedł pozytywnie weryfikację merytoryczną i został dopuszczony do głosowania jako jedna z 14 propozycji w mieście. Projekt zakładał m.in. współpracę naszej szkoły z Akademią Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu oraz Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Promowaliśmy nasz projekt m. in. w czasie Festiwalu Ludzi Aktywnych w Parku Hallera w dniu 14 września. Opiekunem młodzieży była mgr Ewa Pawik. Osobom, z którymi mieliśmy możliwość wówczas porozmawiać, serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, zainteresowanie i wszystkie miłe słowa.